Historia i tradycja

 

MUZEUM I INSTYTUT ZOOLOGII POLSKIEJ AKADEMII NAUK, HISTORIA I TRADYCJA 

Muzeum i Instytut Zoologii jest jednostką naukową, zapewniającą ciągłość państwowej opieki instytucjonalnej nad jednymi z najstarszych zbiorów zoologicznych w Polsce.  Dlatego też odnosi się bezpośrednio do tradycji i historii Gabinetu Zoologicznego powołanego w roku 1818 jako jednego z kilkunastu w nowoutworzonym Królewskim Uniwersytecie Warszawskim, a także Muzeum Branickich (rok założenia 1887), czy też kolekcji malakologicznej Władysława Emanuela Lubomirskiego.  

https://kosmos.ptpk.org/index.php/Kosmos/article/view/2779 

https://doi.org/10.7910/DVN/8GQXPE  

http://wystawy.uw.edu.pl/  

Narodowe Muzeum Przyrodnicze, Dział Zoologiczny (1919) 

Na mocy rozporządzenia Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego z 24 września 1919 roku
zostało utworzone Narodowe Muzeum Przyrodnicze w Warszawie. 

 

Już od samego początku towarzyszyło mu wiele emocji i problemów organizacyjnych. Niektóre z nich próbowano rozwiązywać nawet za pomocą pojedynków. Jednym z jego uczestników był wybitny parazytolog profesor Konstanty Stanisław Janicki (1876–1932), który w czerwcu 1919 roku otrzymał nominację profesorską z rąk Naczelnika Państwa, Józefa Piłsudskiego, a miesiąc później objął kierownictwo Katedry Zoologii Systematycznej i Morfologicznej Uniwersytetu Warszawskiego w budynku Szkoły Głównej.  

   Olbrzymią rolę w początkowym okresie istnienia muzeum odegrał Jan Sztolcman, który wcześniej kierował Muzeum Branickich. Zgodnie z wolą Ksawerego Branickiego, ofiarodawcy ogromnej części zbiorów, Sztolcman od 1 października 1919 roku, aż do śmierci (29 czerwca 1928 roku) pełnił funkcję wicedyrektora nowo utworzonego muzeum. W tym czasie na stanowiskach kustoszy, oprócz Janusza Domaniewskiego (1891–1954), zatrudnieni zostali również Tadeusz Chrostowski (1878–1923), a także Władysław Poliński (1885–1930), który pracował w Gabinecie Zoologicznym już od połowy 1918 roku. 

   Kolejne zmiany organizacyjne związane były ze zmianą nazw, przeniesieniem instytucji w 1936 roku do budynku przy ulicy Wilczą 64, a także dopracowaniem koncepcji funkcjonowania placówki z naciskiem na zwiększenie jej aktywności naukowej, szczególnie w zakresie systematyki i faunistyki. 

1919 – Narodowe Muzeum Przyrodnicze, Dział Zoologiczny 

1921 – Polskie Państwowe Muzeum Przyrodnicze, zmiana nazwy 

1928 – Państwowe Muzeum Zoologiczne, zmiana nazwy 

   Ostatnie, powojenne lata, funkcjonowania Państwowego Muzeum Zoologicznego związane były głównie z ratowaniem ocalałych zbiorów, odzyskiwaniem zagrabionych kolekcji, a także zabezpieczaniem zbiorów przyrodniczych, które przetrwały wojnę w granicach powojennego państwa polskiego. PMZ współpracował z reaktywowanym Uniwersytetem Warszawskim, Ogrodem Zoologicznym i innymi instytucjami w całej Polsce. 

 

Powołanie Polskiej Akademii Nauk (1952)

1952 – Instytut Zoologiczny PAN 1952 – Państwowe Muzeum Zoologiczne, przekazanie Polskiej Akademii Nauk

26 września 1952 roku Rada Ministrów uchwałą nr 830 zatwierdziła uchwałę Prezydium PAN

z dnia 4 lipca 1952 roku o powołaniu Instytutu Zoologicznego.

Na mocy powyższego dokumentu PMZ

zostało włączone do nowo powołanej jednostki.

 

 

 

 

 

1953 – Instytut Zoologiczny PAN, włączenie Państwowego Muzeum Zoologicznego 1974 – Instytut Zoologii PAN, zmiana nazwy 1992 – Muzeum i Instytut Zoologii PAN, zmiana nazwy

 

Historia zoologii 

 

Do połowy lat 70. XX wieku w Instytucie Zoologii funkcjonował dział Historii Zoologii, w którym niezwykłą aktywnością wykazywał się Zygmunt Fedorowicz (1889–1973), redaktor i autor licznych publikacji, w tym opracowań książkowych. Fedorowicz za pełnienie funkcji Delegata Rządu na Okręg Wileński (brał udział w akcji „Burza” w Wilnie) był prześladowany i spędził dziesięć lat w łagrach na północy Syberii. 

 

W 2016 roku zostało opublikowane (1 tom Nowej Serii Memorabilia Zoologica) opracowanie Zygmunta Fedorowicza i Stanisława Feliksiaka: 150-lecie Gabinetu Zoologicznego w Warszawie (1818–1968), w którym Autorzy omówili historię zbiorów zoologicznych i instytucji naukowych, do których nawiązuje i z których wynika obecna działalność naukowa, edukacyjna i kulturalna Muzeum i Instytutu Zoologii PAN w Warszawie. 

 

 Gabriel Brzęk (1908–2002) w jednym z tomów pierwszej serii Memorabilia Zoologica (3/1959): „Złoty wiek ornitologii w Polsce”, przedstawił historię badań polskich przyrodników w okresie, kiedy Polska nie istniała na mapie współczesnej Europy.  

 

https://rcin.org.pl/dlibra/publication/80077/edition/60552 

 

Memorabilia Zoologica (1958-1998) 

 

https://rcin.org.pl/dlibra/publication/24179#structure  

 

Memorabilia Zoologica Nowa Seria (2016-) 

 

https://rcin.org.pl/dlibra/publication/80076#structure  

 

   Działalność zesłańców syberyjskich na czele z Benedyktem Dybowskim oraz licznej grupy przyrodników i podróżników przyczyniła się do zgromadzenia w warszawskich placówkach naukowych cennych zbiorów zoologicznych, głównie z Europy, Azji, a także Afryki Północnej i Ameryki Południowej. Niezwykłą postacią, inicjującą i koordynującą w drugiej połowie XIX wieku wszelkie działania zmierzające do pozyskiwania materiałów naukowych z całego świata, był ówczesny kustosz Gabinetu Zoologicznego Władysław Taczanowski. Mecenat rodziny Branickich i Lubomirskich zapewnił pozyskiwanie najcenniejszych materiałów pochodzących z wymian, zakupów oraz organizowanych wypraw i badań terenowych. 

 

W 1933 roku w Państwowym Muzeum Zoologicznym zostało powołane kolejne czasopismo – Acta Ornithologica Musei Zoologici Polonici. Pierwszą opublikowaną pracą (21 lutego 1933, J. Domaniewski, 1933) było „Sprawozdanie z działalności Stacji Badania Wędrówek Ptaków za rok 1931” autorstwa Janusza Domaniewskiego, który pisał:  

 

„Stacja Badania Wędrówek Ptaków została założona w styczniu 1931 roku. Powstała ona głównie dzięki inicjatywie prof. dr. Michała Siedleckiego, a została zorganizowana przez niżej podpisanego, który został następnie kierownikiem stacji. Stacja Badania Wędrówek Ptaków istnieje przy Państwowem Muzeum Zoologicznem z którem jest związana zarówno organizacyjnie, jak i personalnie. Kierownik Stacji pełni mianowicie jednocześnie funkcje kierownika Wydziału Kręgowców tegoż Muzeum. Ciężkie czasy kryzysu ekonomicznego, który Polska przeżywa, podobnie jak i inne kraje, nie pozwoliły na rozwinięcie w roku sprawozdawczym takiej działalności, jaka byłaby pożądaną. To też czynności Stacji ograniczyły się do pełnienia roli centrali ornitologicznej, której działalność oparta jest na bezinteresownem współdziałaniu społeczeństwa. Na wiadomość o założeniu polskiej ,,Stacji Badania Wędrówek Ptaków" zgłosił się szereg współpracowników, ofiarujących swą pomoc bezinteresownie. Otrzymali oni odpowiednie instrukcje, kwestjonarjusze i obrączki. W rezultacie zaobrączkowano w roku sprawozdawczym 1029 ptaków...”. 

 

  Niestety, pierwsza połowa XX wieku okazała się dla działalności naukowej polskich przyrodników katastrofalna. Grabieże i pożary strawiły większość pozyskanych zbiorów, w tym najcenniejsze eksponaty, m. in. typy opisowe, okazy rzadkich gatunków, w tym również wymarłych np. krowa morska Hydrodamalis gigas Zimmermann, 1780, czy też wydra morska krowa morska Enhydra lutris (Linnaeus, 1758). Wywóz materiałów do Rosji w 1915 roku i najtragiczniejszy w skutkach pożar w 1935 roku, a także straty II wojny światowej przyczyniły się do zubożenia polskiego i światowego dziedzictwa. Przede wszystkim straty dotknęły ludzi, tragicznie zmarłych lub zamordowanych przyrodników, ich spuściznę (maszynopisy, katalogi, korespondencję, dokumentację prowadzonych badań), warsztat pracy badawczej (budynki, wyposażenie, instrumenty naukowe), stracony czas i niezrealizowane koncepcje, syntezy, idee. Tak więc odbudowanie wystawy przyrodniczej, którą na swoich rycinach przedstawił w 1888 roku J. Gerson, w powojennej Warszawie, było niemożliwe. Biorąc pod uwagę te wszystkie okoliczności oraz rozwój ówczesnej problematyki badań przyrodniczych, jeszcze w 1941 roku, sformułowano program funkcjonowania placówki, wówczas Państwowego Muzeum Zoologicznego, przejęty w 1953 roku przez Instytut Zoologiczny PAN. Niestety, sowietyzacja polskiej nauki w okresie wczesnego PRL-u uniemożliwiała jego pełną realizację. Dopiero ustabilizowanie sytuacji organizacyjnej i kadrowej po 1962 roku pozwoliło na rozwój naukowy, przerywany rozliczaniem i rozpoczynaniem kolejnych planów 5-letnich.  

 

Historia powojenna Instytutu Zoologii PAN i współczesna Muzeum i Instytut Zoologii PAN związana jest z kontynuacją badań z zakresu systematyki zwierząt, głównie bezkręgowców, rozwojem badań dotyczących ekologii i ewolucji, faunistki, fizjografii, filogenetyki i zoogeografii, realizowanych z wykorzystaniem najnowocześniejszych metod badawczych, w tym molekularnych, obrazowania i analiz 3D (Raś i Iwan 2022). 

 

Dokumentacja naukowa 

 

Obecnie Muzeum i Instytut Zoologii PAN (MiIZ PAN) posiadając Naukową Kolekcję Zoologiczną liczącą blisko 8 mln okazów, stanowi zaplecze badawcze dla wielu instytucji naukowych funkcjonujących w Polsce i na świecie. Realizowane są projekty dokumentacyjne zmierzające do dygitalizacji i udostępniania informacji o zgromadzonych okazach. Naukowe działania muzealne prowadzone są w ramach konsorcjów polskich (Krajowa Sieć Informacji o Bioróżnorodności KSIB, Integracja i mobilizacja danych o różnorodności biotycznej Eukaryota w zasobach polskich instytucji naukowych IMBIO), europejskich (Consortium of European Taxonomic Facilities CETAF, Distributed System of Scientific Collections DiSSCo) oraz światowych (Global Biodiversity Information Facility GBIF). 

 

KSIB 

https://www.ksib.pl/  

 

IMBIO 

https://www.imbio.uw.edu.pl/  

 

CETAF 

https://www.gbif.org/  

 

DiSSCo 

https://www.dissco.eu/pl-pl/  

 

GBIF

https://www.gbif.org/publisher/e147be40-75eb-11d9-b257-b8a03c50a862/metrics   

 

Piśmiennictwo 

 

Iwan D., Mierzwa-Szymkowiak D., Wawer W. 2021. Zbiory przyrodnicze Muzeum i Instytutu Zoologii PAN – świadectwo polskiego wkładu w rozwój światowych badań bioróżnorodności prowadzonych od początku XIX wieku. Kosmos, 70(2): 242-254. 

 

https://kosmos.ptpk.org/index.php/Kosmos/article/view/2779  

 

Raś M., Iwan D. 2022. Kolekcje Gabinetu Zoologicznego Królewskiego Uniwersytetu Warszawskiego, https://doi.org/10.7910/DVN/8GQXPE, Harvard Dataverse, V2.1 

 

https://doi.org/10.7910/DVN/8GQXPE  

 

Kolekcje DNA. 200 lat Gabinetu Zoologicznego Uniwersytetu Warszawskiego 

 

http://wystawy.uw.edu.pl/  

 

Zygmunt Fedorowicz, Stanisław Feliksiak. 150-lecie Gabinetu Zoologicznego w Warszawie (1818–1968). Opracowanie: Daszkiewicz P., Iwan D., Kowalski H., Mierzwa-Szymkowiak D., Zaborowski R. 2016. Memorabilia Zoologica, Nowa Seria 1: i-xii + 1-202. 

 

https://rcin.org.pl/dlibra/publication/80077/edition/60552  

 

oraz 

 

Daszkiewicz P., Iwan D. 2016a. Straty wojenne Państwowego Muzeum Zoologicznego – raport Stanisława Feliksiaka (1906–1992). Pamięć i Sprawiedliwość 1 (27): 431-440.  

 

Daszkiewicz P., Iwan D. 2016b. Avant-propos au rapport de Stanisław Feliksiak. Organon 48: 143-149. 

 

Daszkiewicz P., Iwan D. 2019a. Sprawozdanie Działu Aklimatyzacji Zwierząt – interesujący dla historii żubra i nauk przyrodniczo-leśnych dokument Państwowego Muzeum Zoologicznego z 1947 roku. Studia i Materiały Ośrodka Kultury Leśnej 18: 107-121. https://www.studia.okl.lasy.gov.pl/documents/1004479/36371942/OKL+SiM+18+Daszkiewicz+Iwan.pdf/468c16f7-5cf6-9ac9-1e52-49a73e2d7c87  

 

Daszkiewicz P., Iwan D. 2019b. List Józefa Ejsmonda (1862–1937) do Janusza Domaniewskiego (1891–1954) – unikalny dokument historii „ewakuacji” warszawskich zbiorów zoologicznych w 1915 roku. Przyroda, Rocznik Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Vol. 25, p. 217-227 (online 007: 1–11). http://muzeum.bytom.pl/wp-content/uploads/2019/12/Przyroda_25online007.pdf  

 

Daszkiewicz P., Iwan D. 2020a. Co wiemy o Muzeum Branickich? Listy Jana Sztolcmana do Benedykta Dybowskiego ze zbiorów poznańskiego oddziału Archiwum PAN – interesujący przyczynek dla historii zbiorów przyrodniczych w Polsce. Kwartalnik Historii Nauki i Techniki 65 (2): 77-87. 

 

Daszkiewicz P., Iwan D. 2020b. Przyrodnicy związani z Warszawskim Gabinetem Zoologicznym w zinformatyzowanych bazach danych Narodowego Muzeum Historii Naturalnej (MNHN) w Paryżu. Przyroda, Rocznik Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Vol. 26, p. 171-180 (online 008: 1-10).

https://muzeum.bytom.pl/wp-content/uploads/2020/07/Przyroda_26online008.pdf  

 

Daszkiewicz P., Iwan D. 2020c. Listy Ludwika Młokosiewicza (1831–1909) do Antoniego Wagi (1799–1890) – interesujące świadectwo polskiej obecności na Kaukazie i historii nauk przyrodniczych w XIX wieku. Echa Przeszłości, 21(1): 313–329. http://echaprzeszlosci.pl/wp-content/uploads/2020/12/Echa_przeszlosci-XXI-1-_-4-12-2020.pdf  

 

Daszkiewicz P., Iwan D. 2020d. Removal of Warsaw zoological collections in 1915 – evacuation or unpunished theft? Przyroda, Rocznik Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Vol. 26, p. 135-141 (online 005: 1-7). http://muzeum.bytom.pl/wp-content/uploads/2020/05/Przyroda_26online005.pdf  

 

Daszkiewicz P., Iwan D. 2021a. Dwa nieznane dokumenty dotyczące epidemii „choroby papuziej” w Warszawie w 1951 roku. Echa Przeszłości, 22(2): 359–368. http://echaprzeszlosci.pl/wp-content/uploads/2021/11/echa-XXII-2.pdf 

 

Daszkiewicz P., Iwan D. 2021b. Ostatnie lata życia Benedykta Dybowskiego (1833-1930) w świetle korespondencji z Januszem Domaniewskim (1891-1954) – przyczynek do biogramu. Kosmos, 69(4): 555-561. https://kosmos.ptpk.org/index.php/Kosmos/article/view/2736  

 

Daszkiewicz P., Iwan D., Kowalski H., Mierzwa-Szymkowiak D., Raś M. 2019a. Korespondencja Benedykta Dybowskiego do Janusza Domaniewskiego w latach 1917-1918. Memorabilia Zoologica, Nowa Seria 4: i-xiii + 1-218. https://www.rcin.org.pl/dlibra/publication/88369/edition/67825  

 

Daszkiewicz P., Iwan D., Kowalski H., Mierzwa-Szymkowiak D., Raś M. 2019b. Korespondencja Benedykta Dybowskiego do Janusza Domaniewskiego w latach 1919–1920. Memorabilia Zoologica. Nowa Seria 5: i-xii + 1-172. https://www.rcin.org.pl/dlibra/publication/189323/edition/155069  

 

Daszkiewicz P., Iwan D., Kowalski H., Mierzwa-Szymkowiak D., Raś M., Zabłocki W. 2020. Korespondencja Benedykta Dybowskiego i Janusza Domaniewskiego w latach 1919–1929. Memorabilia Zoologica, Nowa Seria 6: i-xiii + 1-305. https://www.rcin.org.pl/dlibra/publication/189324/edition/155089  

 

Daszkiewicz P., Iwan D., Kowalski H., Mierzwa-Szymkowiak D., Zaborowski R. 2016. Zygmunt Fedorowicz, Stanisław Feliksiak. 150-lecie Gabinetu Zoologicznego w Warszawie (1818–1968). Memorabilia Zoologica, Nowa Seria 1: i-xii + 1-202. https://www.rcin.org.pl/dlibra/publication/80077/edition/60552  

 

Daszkiewicz P., Iwan D., Kowalski H., Mierzwa-Szymkowiak D., Zaborowski R. 2017. Z dziejów Gabinetu Zoologicznego. Materiały z wyprawy do Algierii (1866-1867). Memorabilia Zoologica, Nowa Seria 2: i-ix + 1-256. https://www.rcin.org.pl/dlibra/publication/83200/edition/63711  

 

Daszkiewicz P., Iwan D., Kowalski H., Mierzwa-Szymkowiak D., Zaborowski R. 2018. Z dziejów Gabinetu Zoologicznego w Warszawie. Korespondencja Jana Sztolcmana (1854–1928). Memorabilia Zoologica, Nowa Seria 3: i-xi + 1-185. https://www.rcin.org.pl/dlibra/publication/84745/edition/65527  

 

Daszkiewicz P., Iwan D., Samojlik T., Fedotova A., Ričkienė A. 2019c. Zagadka żubra z Warszawskiego Gabinetu Zoologicznego z I połowy XIX wieku. Parki Narodowe i Rezerwaty Przyrody 38(2): 91-98. 

 

J. Domaniewski, 1933. Sprawozdanie z działalności Stacji Badania Wędrówek Ptaków za rok 1931. Acta Ornithologica Musei Zoologici Polonici 1 (1): 1-18. 

 

Iwan D., Daszkiewicz P. 2019. Pojedynek uczonych – konflikt u zarania Narodowego Muzeum Przyrodniczego w Warszawie w świetle zachowanej korespondencji Jana Sztolcmana (1854–1928) i Benedykta Dybowskiego (1833–1930). Echa Przeszłości XX/2, 419-429. file:///C:/Users/Dariusz/Downloads/radoslawgross,+Daszkiewicz-2-XX-2.pdf 

 

Iwan D., Daszkiewicz P. 2021a. Szymon Tenenbaum (1892-1941) – życiorys spisany na entomologicznej etykiecie. Kosmos, 70(2): 147-155. file:///C:/Users/Dariusz/Downloads/Biogram_Tene.pdf 

 

Iwan D., Daszkiewicz P. 2021b. Koncepcja organizacji pracy w instytucji naukowej – ankiety i opracowania z okresu okupacji (1941–1942) w Państwowym Muzeum Zoologicznym w Warszawie. Kwartalnik Historii Nauki i Techniki, 66(3): 51-59.    

 

Iwan D., Mierzwa-Szymkowiak D., Wawer W. 2021. Zbiory przyrodnicze Muzeum i Instytutu Zoologii PAN – świadectwo polskiego wkładu w rozwój światowych badań bioróżnorodności prowadzonych od początku XIX wieku. Kosmos, 70(2): 242-254. https://kosmos.ptpk.org/index.php/Kosmos/article/view/2779  

 

Raś M., Iwan D. 2022. Kolekcje Gabinetu Zoologicznego Królewskiego Uniwersytetu Warszawskiego, https://doi.org/10.7910/DVN/8GQXPE, Harvard Dataverse, V2.1 

 

Sztolcman J. 1921. Aperçu historique concernant le Musée Polonais d’Histoire Naturele. Prace Zoologiczne Polskiego Państwowego Muzeum Przyrodniczego, Annales Zoologici Musei Polonici Historiae Naturalis, 1: 1-8. https://rcin.org.pl/dlibra/publication/6180/edition/23478